خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

20فروردین و شکوه کشتی چوخه در شهرستان فیروزه

  روز باشکوه گود " پهلوان شورورزی" گرماب با یاد سردارشهید مدافع حرم

  آوردگاه 30 هزارنفری چوخه

  استاندار در پیامی مسابقات کشتی با چوخه"گرماب" را نماد اتحاد و  همدلی ورزش استان دانست

  هماوردی بزرگان کشتی با چوخه کشور در مهم ترین آوردگاه این رشته در استان خراسان رضوی –گود زنده یاد پهلوان یعقوبعلی شورورزی  در روستای "گرماب" از توابع شهرستان فیروزه- به گفته فرماندار روز گذشته حدود 30هزار تماشاگر را به این آوردگاه بزرگ کشاند. به گزارش"خراسان رضوی" بیستم فروردین ماه هرسال کشتی گیران با چوخه نقاط مختلف استان و کشور در گود کشتی با چوخه گرماب دور هم جمع شده و در مصاف های دیدنی، پنجه در پنجه می شوند؛ گودی که خاطرات مردان بزرگی را همچون پهلوانان نامی  استان، از جمله پهلوان "یعقوبعلی شورورزی" و پهلوان "رشید لمیر" و دیگر پهلوانان نامی این خطه در خود جای داده است و امروز باید یادی کنیم از پهلوان واقعی گود که در سال های گذشته در برگزاری مسابقات در این گود، زحمات زیادی را متحمل شد . شهید مدافع حرم "سردار سرافراز قاجاریان" -فرمانده تیپ 21 امام رضا (ع) - که نامش بارها و بارها در متن و حاشیه این مسابقات عنوان شد.

  روستای گرماب،میزبان بی ادعای رقابت چوخه کاران

  رئیس شورای اسلامی گرماب روز گذشته  در گفت وگو با "خراسان رضوی" گفت: روستای گرماب از توابع بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه در خراسان رضوی با جمعیتی حدود ۵هزار نفر به عنوان مرکز دهستان طاغنکوه جنوبی در ۲۰ کیلومتری شهرفیروزه و در مسیر جاده قدیم نیشابور-سبزوار و با فاصله ۷ کیلومتری از جاده مذکور واقع شده است. "حاج حسن گرمابی" گفت :علاوه بر بحث کشتی چوخه که 20 سال است مسابقات کوچک وبزرگ آن هر سال در گود روستا برگزار می شود ،وجود بقعه متبرکه امامزاده قاسم(ع) -از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع)- و آبگرم معدنی وکم نظیر و سبک (تنها آبگرم معدنی در شهرستان های همجوار) و دشت زنبق وحشی، از جمله ظرفیت های این منطقه در جذب گردشگر است. وی افزود: شغل بیشتر اهالی گرماب را کشاورزی و دامداری تشکیل می دهد. این منطقه  با داشتن ۱۴ حلقه چاه عمیق و بیش از ۵۰ رشته قنات و چندین دهنه چشمه و دام های سنگین و سبک و طیور، در تولیدات کشاورزی و دامی شهرستان فیروزه سهم چشمگیری دارد. وی گفت : روستای گرماب دارای تولیدات گیاهی مثل گندم، جو، گوجه فرنگی، هندوانه بذری (تخمه ژاپنی)، ذرت علوفه ای، خربزه، چغندرقند، انگور، پسته، بادام، زعفران و ...  نیز می باشد . در ادامه مسئول هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی شهرستان فیروزه  نیز گفت: روستای گرماب با اهدای ۱۰ شهید و ده ها جانباز و داشتن ۵ آزاده و حضور گسترده جوانان در مبارزات انقلابی و دوران دفاع مقدس، خدمات شایانی به انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است و جوانان این روستا همیشه پهلوانانه و دلیرمردانه در جبهه ها حضور داشته اند و امروز نیز در عرصه ورزش سنگ تمام گذاشته اند و سال هاست که مردم این روستا میزبان قهرمانان و چوخه کاران سراسر کشور هستند . شیخ زاده افزود: هم اکنون گود کشتی چوخه گرماب با فعالیت طولانی در عرصه ورزش، میزبان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین مسابقات کشتی چوخه در استان خراسان رضوی است.

  قرائت پیام استاندار و آغاز رقابت ها

  مسابقات کشتی با چوخه گرماب با قرائت پیام استاندار خراسان رضوی به بیستمین دوره  این مسابقات توسط فرماندار فیروزه آغاز شد.به گزارش خبرنگار ما در بخشی از پیام استاندار به این مسابقات،آمده بود: "سلام و درود بی پایان به روان پاک شهیدان گرانقدر به ویژه سرداران و 313 شهید دیار پهلوان خیز استان و سلام بر مردم خونگرم ، متدین ، ولایتمدار و همیشه در صحنه شهرستان فیروزه ، به خصوص مردم نجیب ، قدرشناس و سلحشور گرماب. .. درسالی که با تدبیر مقام معظم رهبری به عنوان سال " اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل " نام گذاری شده است، از همگان به ویژه از مردم شهرستان فیروزه و روستاییان پر تلاش این شهرستان تقاضا دارم در کمک به متولیان امر برای به ثمر نشاندن این شعار از هیچ کوششی دریغ نورزند تا ان شاءا... شاهد شکوفایی بیش از پیش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سربلندی دولت تدبیر و امید در سال جاری باشیم . بی تردید بیستمین دوره مسابقات با شکوه کشتی با چوخه گرماب بزرگ -که با همت مردم و مسئولان شهرستان و حضور ورزشکاران استان های مختلف ، همزمان با روز ملی فناوری هسته ای برگزار می گردد- نماد دوستی ، اتحاد ،همدلی ، شور و نشاط  در ورزش استان و نشانگر پیشینه  دیار پهلوان "یعقوبعلی شورورزی" است و تمرینی برای تقویت فضایل اخلاقی و روحیه جوانمردی به ویژه درجوانان و نوجوانان این منطقه محسوب می گردد. امیدواریم همه ما بتوانیم با الگو گرفتن از مولای متقیان امیرمومنان علی (ع) و با برگزاری این مسابقات ، جان تازه ای به ورزش های باستانی و سنتی ببخشیم و گامی برای تعالی ورزش روستایی و عشایری برداریم و در پایان از تمامی دست اندرکاران برگزاری مسابقات تشکر و قدردانی نموده ، عزت و سربلندی و توفیق روز افزون را برای ورزشکاران و ورزش دوستان از درگاه الهی مسئلت می نمایم ."

  نبرد چوخه کاران  9 استان

  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان فیروزه نیز در حاشیه این مسابقات گفت: 140 چوخه کار از 9 استان کشور در گود روستای گرماب به میدان رفتند. "محمد حسین قائمی" افزود: در این مسابقات، تیم‌های شهرستان‌های مشهد، نیشابور، سرخس، فریمان، تربت‌جام، تایباد، فیروزه، درگز، کلات، جوین، خوشاب، سبزوار و ... حضور داشتند. رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان فیروزه خاطرنشان کرد : این رقابت ها در 4 وزن 74، 84، 96 و بعلاوه96 کیلوگرم در ابتدای صبح با وزن کشی شرکت کنندگان در سالن ورزشی یکی از مدارس گرماب آغاز شد. در ادامه یکی از بزرگان و ریش سفیدان روستا به نام حاج آقای گرمابی - معروف به مشهدی- درباره علت برگزاری این مسابقات در ایام فروردین گفت : ابتدا  به طور سنتی در مراسم شاد عید و عروسی ها در ایام نوروز ، این مسابقات در روستای ما برگزار می‌شد  که به جوانان برنده نیز  هدایایی اهدا می شد و به همین دلیل این کشتی ها هنوز هم در نخستین ماه فصل بهار برگزار می شود. وی گفت : کشتی گیران  در گذشته،جبه‌ای از پارچه ابریشمی خشن- که به آن "چوخه" می‌گفتند- بر تن می کردند. البته در تابستان از پارچه نخی استفاده می‌شد و ورزشکاران آستین‌ها را تا آرنج بالا می‌زدند .وی افزود: در کشتی با چوخه دیروز مثل امروز کسی پیروز می شد که پشت حریف را به خاک می رساند.همچنین در این مراسم، ساز و دهل نیز می‌نوازند و تماشاگران کشتی گیران را تشویق می‌کنند.

  وی در پایان گفت:کشتی با چوخه فنون اصیلی دارد که می‌توان به لنگ، کمر، کمرپیچ، راسته پیچ، قل پیچ، سیخه گیر ،‌پا پیچ، سرشاخ، لنگ کردی  و...اشاره کرد.

  قضاوت 15 داور

  رئیس کمیته داوران مسابقات نیز به "خراسان رضوی" گفت : 15 داور ملی و بین المللی کشتی امسال این مسابقات را داوری کردند ." با زوبندی" افزود: از جمله رسوم جالب مسابقات این است که چوخه کار وقتی وارد گود می‌شود ، دست بر خاک می زند و بر پیشانی می‌نهد و سپس2 کشتی گیر به هم نزدیک و با سوت داور سرشاخ می‌شوند . آنها تمام توان خود را به کار می‌برند تا پشت حریف را به خاک بمالند و" پا" در این کشتی نقش مهمی دارد  و فن "لنگ" نیز از مشهورترین فن‌های این کشتی سنتی است که چوخه کاران باید تمام حواس خود را جمع کنند تا حریف از این فن استفاده نکند.  ورزشکاران حق گرفتن زیر زانوی همدیگر را ندارند و در خاک نیز هیچ فنی اجرا نمی‌شود و چوخه کار باید هر دو شانه حریف خود را به مدت یک ثانیه به خاک بمالد.

  یک چوخه کار: بیشتر شرکت کنندگان از بزرگان چوخه بودند

  چوخه کار وزن 84 کیلوگرم از تیم مرزبانی "خراسان شمالی" در گفت وگو با "خراسان رضوی" گفت : سطح فنی مسابقات امسال عالی بود. "علی سعیدی" افزود: به جز چند چهره معدود، همه کسانی که درچوخه حرفی برای گفتن دارند در این میدان حضور داشتند، اما ثبت نام نکردن از شرکت کنندگان آزاد یکی از مشکلات مسابقات بود . همچنین فرماندار فیروزه  نیز در گفت وگو با خبرنگار ما گفت : تلاش می کنیم روند برگزاری این مسابقات توسط مردم حفظ شود و در عین حال به عنوان دولت به این ورزش بومی سنتی مهم برای تأمین زیرساخت های آن کمک کنیم . "صالحی" افزود: در سال جاری اعتبارات خوبی از محل اعتبارات شهرستان به توسعه فضاهای ورزشی در شهرستان اختصاص یافته است و دولت نگاه خاصی به ورزش های روستایی دارد .وی گفت: مسابقات امسال  با استقبال خوب مردم همراه بوده است به طوری که بیش از 30 هزار نفر از علاقه مندان به کشتی با چوخه این مسابقات را تماشا می کنند .

  ادامه مشکلات گود چوخه گرماب

  روز گذشته در حالی مسابقات کشتی چوخه در گرماب برگزار شد که همچنان مشکلاتی در این گود قدیمی خودنمایی می کند.رئیس هیئت بازی های بومی محلی استان  در گفت وگو با "خراسان رضوی" گفت : گود چوخه گرماب، قدیمی ترین گود کشتی با چوخه کشور است که مسابقات آن مورد استقبال مردم قرار می گیرد."محمدرضا خوش باطن" افزود: البته این گود دارای کمبودهایی در زمینه سکو برای تماشاچیان، سرویس های بهداشتی و مکان های استراحت برای ورزشکاران است که امیدواریم با همکاری نمایندگان جدید مردم در مجلس شورای اسلامی اعتبارلازم تخصیص یابد و این مشکلات پیگیری و برطرف شود ... معاون استاندار و فرماندار نیشابور نیز در این باره گفت: دولت تلاش می کند فضای شادی و نشاط به ویژه از طریق ورزش در بین مردم توسعه یابد و ورزش هایی که درفرهنگ و آداب و رسوم مردم جا دارد، مورد حمایت ویژه دولت است . "مظفری" افزود: برگزاری این مسابقات نباید مختص یک روز در سال باشد، بلکه باید شرایطی فراهم شود تا علاقه مندان در طول سال به ورزش مورد علاقه و تمرین های خود بپردازند.

  معاون اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی که مهمان ویژه این مسابقات بود، گفت : باید روند برگزاری مسابقات بومی و محلی حفظ شود.  اداره کل ورزش و جوانان استان نیز حمایت خود را از ورزش های روستایی اعلام می دارد.

  هوشنگ ولی پورگفت: اعتبارات عمرانی استان با ظرافت و حساسیت توزیع می شود و در حال حاضر 80 پروژه نیمه تمام در استان  داریم و بر اساس اولویت ها اعتبارات عمرانی تخصیص پیدا می کند که امیدواریم بتوانیم نسبت به توسعه ورزش روستایی و بازی های بومی محلی اقدام کنیم .

  دهیار روستای گرماب نیز گفت : انتظار داریم مسئولان به قول هایی که در زمینه کشتی با چوخه می دهند، عمل کنند و تقاضا داریم اعتبارات لازم برای ساخت یک سالن کشتی برای جوانان کشتی گیر و علاقه مند گرمابی را فراهم کنند. گرمابی گفت: متاسفانه هم اکنون کشتی سالانه یکبار برگزار می شود.

  اگر از طریق اداره ورزش و جوانان این مسابقات در چند دوره در طول سال برگزار شود، این امر به رشد و توسعه این رشته به ویژه در گرماب کمک شایانی می کند.


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : چوخه ,مسابقات ,کشتی ,ورزش ,گرماب ,شهرستان ,خراسان رضوی ,شهرستان فیروزه ,چوخه گرماب ,روستای گرماب ,کشتی چوخه ,پهلوان یعقوبعلی شورورزی ,جوانان شهرستان فیروزه ,مقدس جمهوری اسلامی ,
  20فروردین و شکوه کشتی چوخه در شهرستان فیروزه

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر